top of page

Кремаста грчка паста салата

На многу едноставен начин познатата грчка салата може да се збогати со неколку состојки и да се добие целосен оброк.


На моите профили на Инстаграм и на ТикТок голем хит беше видеото за грчка салата со наут, па сметам дека е време да составиме најнова варијанта.

Кремастата грчка паста салата сервирана
Кремастата грчка паста салата сервирана

Во овој рецепт покрај вообичаените состојки, домат, кромид, пиперка, маслинки, фета сирење и оригано, за поголема ситост додаваме макарони и пченка, а за протеини и за кремаста структура, целата салата ја комбинираме со грчки јогурт.


На крај се добива убава освежителна салата што одлично ќе се вклопи во овој период на високи температури.

Подготовка на салатата
Подготовка на салатата

 

Кремаста грчка паста салата


Количина: 2 порции

Време за подготовка: 15 минути


потребно е тенџере за варење на макароните и подлабок сад за салатата


Пченка и паста за поголема ситост
Пченка и паста за поголема ситост

Состојки:

100 g макарони

Домат, краставица, кромид, пиперка, насечкани

8 маслинки, насечкани

100 g фета сирење, на коцки

1 лименка (250 g) пченка

2 канчиња обезмастен грчки јогурт

Магдонос, сушено оригано

1 лажица маслиново масло

Сол и црн пипер

Салатата комплетирана
Салатата комплетирана

Опис:

  1. Пастата се вари и се остава да се излади.

  2. Сите состојки се мешаат во подлабок сад.

  3. Ако дозволува времето, најдобро е салатата да отстои во фрижидер околу 1 час.

  4. Се сервира со малку масло и со магдонос.

Кремастата грчка паста салата сервирана
Кремастата грчка паста салата сервирана
Comments


Commenting has been turned off.

Следете ме

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
bottom of page