top of page

Идеи за брзи ужини

Ако оброците не ве заситуваат или имате преголема пауза меѓу два оброка, тогаш веројатно потребна ви е некоја ужина.


Ужините се мала количина на храна што се јаде меѓу главните оброци. Јадењето меѓу оброци може да биде добра навика и да доведе до подобро менаџирање на чувството на глад и ситост, но битен е изборот на храна.


Подетално за тоа во кои случаи е препорачливо да се вклучат ужини во менито, а за кои не е препорачливо, прочитајте овде.


Најдобро е на ужините да се гледа како на мини оброк, односно да се составени од протеини, јаглехидрати и масти. Најдобар избор на ужини се прави кога се претходно испланирани и кога фокусот е на нутритивно богата храна.

Еве неколку примери за добро составени ужини.

 • На парче леб намачкајте путер од кикирики. Наредете кругови банана и поросете со чија семе.


 • Изблендирајте кратко младо сирење или несолена урда да нема грутки. Префрлете во сад и измешајте парчињата јаболко. Гарнирајте со мелени бадеми, малку мед и цимет.


 • Канче грчки јогурт измешајте го со замрзнато овошје (по можност малку пододмрзнато за да пушти боја). Гарнирајте со гранола.


Уште неколку идеи за ужина:
 • Црвена пиперка со гвакамоле

 • Ред чоколадо со неколку бадеми

 • Краставица со хумус (рецепт)

 • Домати со сирење

 • Чија пудинг (рецепт)

 • Јајце

 • Протеински бар

 • Пуканки со пармезан

 • Печен наут (леблебија)

Comments


Следете ме

 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • YouTube
 • Pinterest
bottom of page