top of page

Сендвич со авокадо и сирење

Наједноставен начин редовно да се има брзо подготвен оброк е да се состави сендвич.


Секогаш ја поддржувам идејата за сендвич со многу зеленчук во секаква варијанта, не само за подобар нутритивен профил на сендвичот, туку и за убава комбинација на вкусови и бои.


Пресек од сендвичот со авокадо и сирење
Пресек од сендвичот со авокадо и сирење

Овој сенвич ги нуди вкусовите на летото, а крцкавиот зеленчук одлично се надополнува со кремастата структура на младото сирење и авокадото.


Направете си повеќе и спакувајте го за да имате неколку одборци.

Динстаниот спанаќ е битен дел од сендвичот
Динстаниот спанаќ е битен дел од сендвичот

 

Сендвич со авокадо и сирење

Количина: 2 сендвича

Време за подготовка: 15 минути


потребно е тавче за динстање на спанаќот и тостер за потпекување на лебот


Составување на сендвичот
Составување на сендвичот


Состојки:

4 парчиња леб

1 канче (180 g) cottage (или нискомаслена урда)

1/4 авокадо

Домат, на кругови

Црвен кромид, на полумсесечинки

Млад спанаќ

Црн пипер

Авокадото посебно дава кремаста структура
Авокадото посебно дава кремаста структура

Опис:

  1. Лебот се потпекува на тостер. За тоа време, спанаќот кратко се динста колку да спласне.

  2. На секое лепче се мачка од сирењето и се попрскува со црн пипер. Врз сирењето се реди авокадо, парчиња домат, парчиња кромид и спанаќ.

  3. Се поклопува со уште едно лепче за да се оформи сендвич.

Пресек од сендвичот
Пресек од сендвичот
Comentários


Следете ме

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
bottom of page